Pistikud üle maailma

gloobus

Pistikud üle maailma

Reisides maailmas ringi, tasub end alati kurssi viia, milline elektripesa sihtriigis kasutusel on. Maailmas on 15 tüüpi pistikupesi ja eri riikides on erinev pinge. Kõige lihtsam on reisile kaasa võtta üks universaalne adapter, mis ühildub väidetavalt 150 riigi pesadega ning mille võimsus on kuni 2500 W.

A-tüüpi pesa – Põhjaja Kesk-Ameerikas ning Jaapanis. Sellel maandamata pesal on kaks lamedat 1,5 mm paksust laba. A-tüüpi pesad on tavaliselt polariseeritud ja neid saab sisestada ainult ühel viisil, kuna kahel kontaktil on erinev laius. Selle pistiku nimivool on 15 amprit.

B-tüüpi pesa – samuti Põhja- ja Kesk-Ameerikas ning Jaapanis. Sellel on kaks lamedat 1,5 mm paksust kontakti ja 4,8 mm läbimõõduga ümmargune või U-kujuline maanduskontakt, mis on kahest lamedast terast pikem, seega on seade enne toite ühendamist maandatud. B-tüüpi pistikud on 15- ja 20amprised.

C-tüüpi pesa – pea kõigis Euroopa riikides, v.a Ühendkuningriik, Iirimaa, Küpros ja Malta. „Europistik” oli/ on laialdaselt kasutusel, sh endise NSVL aladel, kuid on suuresti asendatud F-tüüpi pistikupesadega. Pesa on maandamata ja sel on kaks 4 mm läbimõõduga ümmargust kontakti. Pistiku nimivool on 16 amprit. Seda kasutatakse ka mõne arengumaa piirkondades.

D-tüüpi pesa – peaaegu eranditult Indias ja Nepalis. Sellel 5amprisel pistikul on kolm ümmargust kontakti, mis moodustavad kolmnurga.

E-tüüpi pesa – peamiselt Prantsusmaal, Belgias, Poolas, Slovakkias, Tšehhi Vabariigis, Tuneesias ja Marokos. Pesal on kaks 4,8 mm ümmargust kontakti. Sarnaneb C-pesaga, v.a see, et on ümmargune ning pistikupesa maanduskontakti vastuvõtmiseks on pistikupessa lisatud ümmargune kontakt. Nimivool on 16 amprit.

F-tüüpi pesa – näiteks Saksamaal, Austrias, Madalmaades, Rootsis, Soomes, Norras, Portugalis, Hispaanias ja Ida-Euroopas. Seda nimetatakse tavaliselt Schuko pesaks. Pistikul on kaks 4,8 mm ümmargust kontakti. Sarnaneb see tüüp C-pesaga, kuid on ümmargune ja pesa küljel on kaks maanduskontakti. Pistiku nimivool on 16 amprit.

G-tüüpi pesa – peamiselt Ühendkuningriigis, Iirimaal, Küprosel, Maltal, Malaisias, Singapuris ja Hongkongis. Sel 13amprisel pesal on kolm ristkülikukujulist kontakti, mis moodustavad võrdkülgse kolmnurga. Selles süsteemis on igal seinakontaktil või pistikupesade rühmal pealülituse juures kaitselüliti.

Tekst: Silvia Sool
Artikkel ilmus ajakirjas Ärireisija2020

01.05.2020

Jaga postitust


on lisatud ostukorvi.
Tellimuse andmed ja makseviis