Autorendi A&O

autorent

Autorendi A&O

Auto rentimine välismaal võib esmapilgul tunduda lihtne, kuid on mõned nüansid, mille teadmine aitab sekeldustest pääseda ja muuta reis veelgi muretumaks.

A&O

Auto rentimiseks peab olema vähemalt 21 aastat vana, kehtiva juhiloa omanik ja vähemalt kaheaastase sõidukogemusega. Paljudes riikides kohandub alla 26aastastele juhtidele noore juhi lisatasu.

Oluline on teada, et auto kättesaamisel peab juht ehk isik, kelle nimel on rendileping, esitama kehtiva krediitkaardi, isegi kui renditeenuse eest on reisibüroole varem tasutud. Krediitkaardilt on autorendifi rmal õigus võtta deposiit kokkulepitud summas, seega peab kaardil olema piisav krediidilimiit. Kallimate autode puhul võidakse nõuda koguni kaht krediitkaarti. Krediitkaart on vajalik autorendi tagatiseks, rendifi rma võib broneerida kliendi kaardilt summa kuni maksimaalse omavastutuse määrani. Täiskindlustuspaketi puhul jääb summa vahemikku 20–30% rendisummast.

AUTORENDI HIND

Autorendi hinna arvestus käib selliselt, et üks rendipäev = 24 tundi. Seetõttu broneeritakse rent alati kellast kellani ning kui reisigraafik tingib selle, et rendi pikkus on näiteks 3 päeva ja 2 tundi (ehk kokku 74 tundi), tehakse hinnakalkulatsioon nelja päeva peale.

Kui auto tagastatakse kokkulepitud ajast rohkem kui 29 minutit hiljem, on rendifirmal õigus rakendada lisapäeva tariifi Täpse hinnakujunduse tõttu on oluline, et sõiduplaanide muutudes informeerite alati ka oma kohalikku rendiagenti.

LISATASUD

    • Kui auto võetakse ühest linnast/ riigist ja viiakse tagasi teise linna/ riiki, rakendatakse auto äratoomistasu (One Way fee või drop Off fee), eeldusel, et rendifirma tingimused lubavad sellist renti.
    • Tavaliselt renditakse auto välja täis kütusepaagiga. Kui tagastatava auto kütusenäidik näitab puuduvaid liitreid, võetakse paagitäitmisteenuse eest tasu, mis võib kujuneda isegi kahekordseks, võrreldes kütuse tavahinnaga.
    • Mõned rendifirmad võimaldavad soovi korral tellida lisaks ettemakstud kütuse teenuse, mis võimaldab auto tagastada kas või tühja paagiga. See teenus on eelkõige neile, kes soovivad võita mugavuses ja ajas ning kelle läbisõidetavate kilomeetrite hulk on küllalt suur, sest järelejäänud kütuselt tagasiarvestust ei tehta.

    • Rendifirmad on üsna loovad juurdemüüki tegema. Tihti soovitatakse paremat autokategooriat või mitmesuguseid lisakindlustusi. Seepärast peab olema tähelepanelik, mida kohapeal pakutakse ja millega lepingule alla kirjutades nõustutakse, sest autorendifi rmaga lepingut sõlmides võtab rentija vastutuse tasuda autorendifi rma nõudmisel lisaks autorenditasule ka lisateenuste eest. Selliste lisateenuste hulka kuuluvad peale juba mainitud autokategooria tõstmise (upgrade) ka broneeringus mittesisalduvad kindlustused (kaotatud võti, teeabikindlustus, klaasikindlustus jne); auto vigastused; auto mittenõuetekohasest tagastamisest tekkinud kulud (näiteks täitmata kütusepaak); kõik kliendi tellitud lisateenused, kõik administratsioonitasud ning muud autorendilepingust tulenevad kohustused. Kõikidele lisateenustele võivad lisanduda ka kohalikud maksud.
    • Võõras kohas liigeldes pole haruldased ka liiklustrahvid. Kui nii juhtub, saabuvad need vahel alles kuus kuud pärast auto rentimist ja sel juhul koos autorendifirma vahendustasuga. Süsteem toimib nii, et kui kaamera jäädvustab rikkumise, pöördub kohalik politsei auto numbrimärgi alusel rendifirma poole, et teha kindlaks juht, kellele trahv saata.

    Selle administreerimise eest on rendifirmal õigus kohandada tasu, mis tavaliselt võetakse samalt krediitkaardilt, mis rendi käigus garantiiks esitati.

    KINDLUSTUS

    Tavaliselt kuulub autorendihinna sisse CdW- ja TP-kindlustus. nende kindlustuste korral kahaneb kliendi omavastutus auto täismaksumuselt kindlaks määratud piirini. Omavastutus on summa, mille ulatuses rentija võtab endale kohustuse selleks puhuks, kui rendiautoga midagi juhtub. See „midagi” sõltub omakorda paketis olevatest kindlustustest.

    Omavastutuse summa on riigiti erinev ja märgitud rendilepingus.

    Avariikindlustus (Collision damage Waiver ehk CdW) katab auto remontimisele tehtavad kulutused, asendusautole ja administreerimisele tehtavad kulud. Euroopas on CdW oma vastutus vahemikus keskmiselt 550–2500 eurot.

    Varguskindlustus (Theft Protection ehk TP) katab kahjud auto varguse korral või varguskatsel autole tekitatud kahju. Euroopas on TP omavastutus vahemikus keskmiselt 600–2500 eurot. Kallimate autode puhul võib summa olla veelgi suurem.

    Soovi korral on kliendil võimalik juurde osta lisakindlustused ehk Super CdW ja Super TP, mis on mõeldud omavastutuse vähendamiseks miinimumpiirini. Superkindlustuse ostmine on võimalik paljudes riikides, kuid mitte igal pool. Superkindlustusi müüakse nii rendikontorites kohapeal, aga mõnedes riikides ja rendifirmades on võimalik seda teenust ette tellida ja tasuda koos autorendi broneerimisega. Need maksavad tavalisest kindlustusest küll veidi rohkem, kuid samas vähendavad maksimaalselt rentija omavastutust varguse või avarii korral ning omakorda juurdemüügi võimalust rendikontoris kohapeal.

    Lisaks on võimalik juurde osta reisijakindlustus (Personal Accident Insurance ehk PAI). See kindlustus laieneb peale autojuhi ka kõigile reisijatele. Lisaks elukindlustusele katab PAI avarii korral ka kulutused arstiabile.

    Super-PAI kindlustuse tingimused on sarnased PAI-kindlustuse omadega, kuid kindlustuskate on suurem ning peale reisijate on kindlustatud ka pagas.

    Motor Liability Insurance või Additional Liability Insurance korvab kolmandatele osapooltele tekitatud kahju. Kindlustuskate on riigiti erinev, näiteks USAs on vastav kate kuni 1 000 000 dollarit.

    Olenevalt riigi seadustest sisaldub vastav kindlustus üldjuhul automaatselt kõikides pakkumistes.

    Üldjuhul ei ole rehvid ja klaasid kindlustatud. Nende kahjustuste korral on juht vastutav remondi eest täishinna ulatuses, v.a nende kindlustuspakettide puhul, mis mainitud kindlustusi hõlmavad või kui klient vastavad kindlustused eraldi juurde ostab.

    Auto veermik ja katus ei ole kunagi kindlustatud. Kahju korral vastutab juht remondi eest täishinna ulatuses. nB! Off-road on keelatud!

    AUTODE KATEGOORIAD

    Peale tavapäraste kategooriate eristatakse autosid kere- ja transmissioonitüübi järgi.

    Kategooria määramiseks kasutatakse mõisteid: Mini, Economy, Compact, Standard, Intermediate, Full size, Premium jne. Rendifirmati need kategooriad erinevad, aga suures plaanis viitavad sõiduki suurusele ja varustustasemele ehk hõlmavad sõidukeid väikeautodest minibussideni välja. Tähtis on meeles pidada, et kuigi kirjelduses on välja toodud näidisautomark ja -mudel, on see enamasti näitlik ja kindlat autot (mudel ja mark) garanteeritakse harva või siis lisaraha eest ning kõrgemate kategooriate puhul. Valida saab uste arvu, reisijate ja pagasi mahutavust, kliimaseadme olemasolu, kütuse tüüpi ja käigukasti. Valida ei saa värvi.

    Artikkel ilmus ajakirjas “Ärireisija 20202“, 05.05.2020. Autor Kristi Kukk (Estraveli tootjasuhete juht)

Jaga postitust


on lisatud ostukorvi.
Tellimuse andmed ja makseviis